Medya

Yönetim Kurulu Başkanımız Turhan Mildon, Ndjili Uluslararası Havalimanı'nın İnşaatı ve Rehabilitasyonu Projesi Kapsamında Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başbakanı Jean-Michel Sama Lukonde ile Görüştü

Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Mildon Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başbakanı Jean-Michel Sama Lukonde, Devlet ve Çevre Planlama Bakanı ve Ulaştırma, Haberleşme ve Altyapı Bakanı ile bir araya geldi.

Görüşmenin merkezinde, N'djili Uluslararası Havalimanı'nın inşaat ve rehabilitasyon projesi yer alıyor.

Ulaştırma, Haberleşme ve Altyapı Bakanı Marc Ekila Likombio, Miller Holding çatısı altında faaliyet gösteren Milvest tarafından, havalimanının inşaat ve rehabilitasyon projesinin bir parçası olarak Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne getirmeyi planladığı modeli Başbakan’a sunması için Turhan Mildon'a eşlik etti.

"Başbakan Ekselansları, N'djili Uluslararası Havaalanının inşaat projesiyle bağlantılı olarak bugün, Devlet ve Çevre Planlama Bakanı eşliğinde bizi kabul etmekten memnuniyet duydu. İnşaat çalışmaları 3 yılı aşkın bir süreden beri durmuş olan N'djili Uluslararası Havalimanının büyük projesi çerçevesinde nasıl ilerleyeceğini görmek için ülkeye getirmeyi planladığı modeli sunmaya gelen Milvest'in patronu Turhan Mildon ile Başbakanı ziyarete geldik. Başbakan, bu proje için yasal, ekonomik, mali ve her şeyden önce alan yönetimi anlamında, her yönüyle yararlı bir çerçeve sağlamamızı tavsiye etti "dedi.

Milvest Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Mildon, bu projenin devlet bütçesine yük olmadan yapılacağının altını çizerek:

“Çok değerli bir görüşmeydi. N’djili Uluslararası Havalimanı Projesi 7 aydır üzerinde çalıştığımız bir proje. Biz bu projeyi gerçekleştirip zamanı gelince Devlete vereceğiz. Tüm Afrika'nın görüp konuşacağı bir havalimanı olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve Sayın Bakanlarımızın destekleri doğrultusunda eylül ayında projeye başlamak en büyük hedefimiz.” dedi.

Devlet ve Çevre Planlama Bakanı Guy Loando Mboyo ise, bakanlığının bu projeyi gerçekleştirmek için ilgili tüm sektörlerle gece gündüz çalışacağına dair güvence verdi.

“Meslektaşımın da belirttiği ve daha önce de söylediğimiz gibi, Sayın Başbakan tarafından projeyi görüşmek üzere kabul edildik. Çevre Planlama Bakanlığı'nda, ülkemiz fiziksel alanın verimli kullanımına dair bir gündemimiz mevcut. Bu gündeme ek olarak yeni ve eski şehirlerde modernleşmeye yönelik de çalışıyoruz. Söz konusu olan havalimanı projesi gibi büyük ölçekli bir proje de görev kapsamımıza girmekte olması sebebiyle bu toplantıya davet edildik. Bu projenin gün ışığını gerçekten görebilmesi için nüfus lehine harekete geçmek için buradayız " dedi.

Diğer Haberler

Miller Holding